Pasaulyje kasdien išmetama trečdalis maisto, kurį būtų galima suvartoti. Tikime, kad pokyčiai prasideda namuose, todėl kviečiame kartu ieškoti būdų, kaip tausoti maistą, sutaupyti pinigų ir išsaugoti brangius planetos išteklius.
VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakulteto mokslininkė doc. Dr. Aušra Zigmontienė pataria:
Savaitės valgiaraščio planavimas ir apgalvotas produktų pirkimas gali sumažinti išlaidas maistui iki 30 proc. Rekomenduojamas kassavaitinis apsipirkimas ir planavimas.
Planuojant apsipirkimą maisto prekių parduotuvėje svarbu įvertinti kitą savaitę planuojamus gamintis patiekalus. Tam, kad neprisipirktume nereikalingų produktų, rekomenduojama pasidaryti sąrašą arba nusifotografuoti šaldytuvo turinį.
Maisto likučius iš keptuvių ir puodų reikėtų sudėti į hermetiškai uždarytus indus ir palikti šaldytuve. Paruoštą maistą ne šaldytuve galima laikyti iki dviejų valandų, o šaldytuve – iki trijų ar keturių dienų.
Pietums – teigiami pokyčiai
Esame tai, ką valgome. Tačiau šis posakis tinka ir kalbant apie poveikį aplinkai. Net 30 procentų pasaulinės anglies dioksido emisijos susidaro auginant, pervežant ir gaminant maistą pramoniniu būdu. Išvada? Kuo rečiau užsisakysite maisto išsinešti ir, užuot valgę restorane, pasigaminsite patys, tuo mažesnis bus jūsų anglies pėdsakas. Be to, gamindami namuose, galėsite atidžiau planuoti produktų sąrašą ir mažiau jų iškeliaus į šiukšlių dėžę. Tiesą sakant, jau ir dabar turime, kuo pasidžiaugti:
• 58 proc. lietuvių iš anksto planuoja, ką gamins, ir susidaro pirkinių sąrašą.
• 54 proc. gamindami sunaudoja maisto likučius.
Arčiau gamtos
Atlikę tyrimą, sužinojome, kad lietuviams patinka mąstyti žaliai, ypač, kai kalba pakrypsta apie maistą:
• 36 proc. apklaustųjų mėgsta sodininkauti ir patys užsiaugina daržovių bei prieskonių.
• 31 proc. mėgsta maisto ieškoti gamtoje: rinkti grybus, uogas, žoleles ir pan.
• 26 proc. namuose kompostuoja.
Augalinis meniu
Norite dar labiau prisidėti prie planetos gerovės? Į savo meniu įtraukite daugiau augalinio maisto. Pavyzdžiui, galite išbandyti augalinės kilmės faršą VÄRLDSKLOK, kuriame gausu žirnių baltymų. Jo išvaizda ir skonis kaip mėsos, tačiau sudėtyje nėra gyvūninės kilmės produktų, tad tinka vegetarams ir veganams.
Palikite tai maisto indeliams
Laikomas indeliuose, maistas ilgiau išlieka šviežias ir yra geriau matomas, todėl mažiau jo tampa atliekomis. Karščiui atsparūs indeliai, kuriuos galima statyti vieną ant kito, padės sutaupyti vietos šaldiklyje, spintelėse ar šaldytuve. Tokiuose ne tik patogu laikyti maistą, bet galima naudoti ir orkaitėje, ir valgiui patiekti ant stalo, neštis į darbą, mokyklą ar išvykas.
Lik sveikas, vienkartinis plastike
Atsisveikinti su vienkartiniu plastiku galima dviem būdais: naudoti jo gaminius daugiau nei vieną kartą arba iš viso atsisakyti. Mūsų apklausa rodo, kad daugelis lietuvių sąmoningai renkasi bent vieną iš jų:
• 61 proc. pakartotinai naudoja vandens butelius, pirkinių maišus ir kitokias pakuotes.
• 51 proc. stengiasi naudoti mažiau vienkartinių gaminių: plastikinių maišelių, indų ir įrankių.